Endometriozą nazywamy stan, w którym dochodzi do migracji tkanki znajdującej się w macicy poza jej obszar. Taka tkanka przemieszcza się po ciele i zazwyczaj zakotwicza się w jamie brzucha np. między pętlami jelita cienkiego. Cechą charakterystyczną tej tkanki jest to, że pod wpływem cykli hormonalnych dochodzi do rozrostu, a później do jej złuszczania się. Zmiany endometrialne zlokalizowane poza macicą krwawią, powodując stany zapalne, czego następstwem są sklejenia i zrosty łącznotkankowe. Zrosty powodują napięcie i ograniczenie ruchomości tkanek w następstwie czego dochodzi do utraty ich prawidłowej funkcji fizjologicznej. Brak ruchomości i elastyczności tkanek oraz ich wzmożone napięcie powoduje powstawanie bólu.
Najczęstszą dolegliwością Pań z endometriozą jest ból. Bolą plecy podczas wykonywania codziennych czynności, boli brzuch i podbrzusze podczas mikcji i defekacji. Boli też miednica i podbrzusze podczas stosunków płciowych.
To co może w takim przypadku pomóc osteopata, to wykonanie zabiegu, który zmniejszy napięcie w obrębie ognisk endometrium, poprawi elastyczność i ruchomość tkanek przez pracę na sklejeniach i zrostach tkankowych. Wspomoże również cyrkulację krwi i płynu limfatycznego, aby przyspieszyć oczyszczanie się organizmu po przebytym stanie zapalnym.
W większości przypadków zabieg jest bezbolesny. Mogą pojawić się wzmożone doznania, promieniowanie bólu, wrażenie silniejszego kłucia, czy dyskomfort w przypadku pracy przy wyjątkowo mocnym napięciu tkankowym. Nie jest to jednak ból długotrwały i zazwyczaj trwa kilka sekund i występuje na początku działania osteopaty.