W tym artykule wyjaśnię z jakimi problemami spotykają się Panie w pierwszych kilku miesiącach po porodzie. Opiszę, dlaczego powstają różne dysfunkcje oraz bóle i dyskomfort. Przedstawię też proste sposoby radzenia sobie w warunkach domowych z większością dolegliwości. Przeczytanie artykułu przygotuje Cię na nieprzyjemne niespodzianki i da wiedzę, która pozwoli Tobie spokojnie przetrwać okres połogu. Chciałbym też Tobie powiedzieć, że nie zawsze te dolegliwości występują i do tego mogą one pojawiać się z różnym nasileniem oraz trwać od kilku dni do kilkunastu tygodni po porodzie. Zawsze konsultuj się ze specjalistą, jeśli Twoje dolegliwości są zbyt silne i nie ustępują w standardowym czasie.
Ból po porodzie pojawia się w obszarze krocza, brzucha i podbrzusza. Dolegliwości i uczucie opuchnięcia piersi powstaje właściwie zaraz po porodzie. Później krwawienie z pochwy i do tego często występujące, krwawiące guzki odbytu. Na szczęście te dolegliwości szybko ustępują i po kilkunastu dniach większość Pań o nich już zapomina. Dolegliwości, które pojawiają się później są związane raczej z opieką nad potomstwem i wynikają ze statycznego i dynamicznego przeciążania ciała. Najczęstszymi objawami tego okresu są bóle lędźwiowe, czasami promieniujące do nóg, bóle między łopatkami oraz bóle głowy.
Dolegliwości pojawiają się z powodu nagłej zmiany objętości ciała w tej okolicy. Nagle po porodzie Twoje narządy wewnętrzne opadają, czasami o kilkanaście centymetrów, a cały system więzadłowy, na którym wnętrzności są zaczepione zaczyna się rozciągać. Zmienia się tor oddychania a przepona ma w końcu miejsce by podczas wdechu opuszczać się zdecydowanie więcej. Powinnaś wiedzieć, że narządy wewnętrzne w Twoim brzuchu nie pływają swobodnie tylko są poprzyczepiane do ściany brzucha, kręgosłupa i żeber i oczywiście od wewnętrznej strony Twoich pleców. Bóle po porodzie pojawiają się, ponieważ rozciągnięte narządy drażnią receptory znajdujące się w więzadłach narządów. Te w odpowiedzi na podrażnienie powodują objaw bólu. Jeżeli któreś z więzadeł nie chce się rozciągnąć zaczyna drażnić swój przyczep, a Ty zaczynasz odczuwać dolegliwości bólowe w pasie lędźwiowym.
W krótkim czasie po porodzie macica zaczyna się zmniejszać, żeby wrócić do stanu napięcia i wielkości z przed ciąży, czyli z wielkości dużego arbuza do wielkości Twojej pięści. Żeby tak się stało macica wykonuje skurcze, które często bywają bolesne. Skurcze nasilają się w trakcie lub zaraz po karmieniu piersią, a przyczyną ich nasilenia jest hormon, o którym ostatnio dużo słyszałaś, czyli oksytocyna. Ten stan będzie trwał przez kilka dni do dwóch tygodni.
Jeśli chcesz przyspieszyć obkurczenie macicy powinnaś częściej karmić lub odciągać pokarm z piersi. Więcej oksytocyny powoduje mocniejsze skurcze, ale proces przebiegnie szybciej. Nasilenie bólu można łagodzić przez ciepły okład na brzuch lub w okolicach kości krzyżowej.
Z obkurczaniem macicy i jej powrotem do rozmiarów z przed ciąży wiąże się jej oczyszczanie. W tym okresie pojawiają się tzw. odchody połogowe. Wydzielina składa się ze śluzu, krwi oraz resztek łożyska. Wypływy powinny zakończyć się do 8 tygodnia po porodzie. Kolor wydzieliny i intensywność krwawienia będzie zmieniała się w czasie. Najpierw jest intensywna i czerwona lub różowa, później jest jej coraz mniej i kolor zmienia się na brązowy lub żółty.
Powinnaś wiedzieć, że nie należy stosować tamponów w trakcie krwawienia połogowego, ponieważ zwiększają ryzyko zakażeń.
Problem bólu po porodzie dotyczy zarówno Pań, które zostały podczas porodu nacięte lub krocze pękło samoistnie jak i Pań, u których krocze nie pękło i nie było wykonane nacięcie, ale tkanki rozeszły się i często dają porównywalne dolegliwości.
Stawy Twojej miednicy oraz więzadła je przykrywające przez ostatnie miesiące ciąży były specjalnie przygotowywane do porodu. Ich elastyczność i ruchomość zwiększała się wraz ze wzrostem hormonów takich jak relaksyna. To czego relaksyna nie potrafi, czyli zmiana elastyczności tkanki miękkiej dna miednicy jest przyczyną bólu w obrębie krocza. Twoje stawy są rozluźnione, więzadła także, ale tkanka łączna i mięśnie krocza nadal mają swoje naturalne napięcie. Dlatego właśnie często potrzebne jest nacięcie krocza podczas akcji porodowej. Decyzja o nacięciu podejmowana jest indywidualnie dla każdej Pani. Lepiej natomiast wykonać kontrolowane cięcie w miejscu najbardziej do tego odpowiednim niż ryzykować samoistne rozerwanie krocza, ponieważ nie można wtedy przewidzieć, gdzie powstanie takie rozerwanie. Szwy po szyciu krocza są zdejmowane nie wcześniej niż po 5 dobie od porodu. Bóle zwiększają się podczas poruszania się, siedzenia oraz oddawania moczu.
Choć rany goją się dość szybko w większości przypadków około 2 tygodni, dolegliwości bólowe utrzymują się z różnym nasileniem nawet do 3 miesięcy.
Możesz zmniejszyć objawy bólowe podczas siedzenia wykorzystując specjalną poduszkę z profilowanym otworem. Gojenie ran przyspiesza odpowiednia higiena krocza oraz stosowanie odpowiednich produktów antybakteryjnych. By wzmocnić dno miednicy oraz przywrócić jej pełen balans powinnaś zapoznać się z systemem ćwiczeń Kegla.
Guzki krwawnicze nie pojawiają się u wszystkich Pań po porodzie. Do ich powstawania przyczynia się znaczny wzrost ciśnienia w obrębie miednicy wytwarzany poprzez parcie. Zmiany ciśnienia powstają także w układzie naczyniowym, a żyły odprowadzające krew z okolicy odbytu mogą się wybrzuszyć powodując przepełnienie stref wokół odbytu.
Guzki zazwyczaj znikają samoistnie. Możesz wspomagać się dietą wysokobłonnikową, aby nie dochodziło do zaparć. Unikaj też pozycji siedzącej.
Zaraz po porodzie Twoje gruczoły piersiowe powinny rozpocząć wytwarzanie mleka. Powoduje to zwiększenie rozmiarów piersi i u niektórych Pań niestety ból. Wraz z rozmiarem zwiększa się ciężar piersi, co może skutkować pojawieniem się objawów bólowych zlokalizowanych zazwyczaj na plecach między łopatkami. Zanim jednak pojawią się bóle pleców Panie odczuwają obrzmienie piersi, którego powodem jest zastój lub nadprodukcja mleka. Żeby tego uniknąć często karm dziecko lub odciągaj regularnie pokarm. Dziecko z czasem zacznie domagać się mleka dosyć regularnie, więc i twoje hormony dostosują się do zapotrzebowania niemowlaka.
Wiesz już czego możesz się spodziewać w okresie połogu. Wiesz też, że niektóre dolegliwości występują prawie u wszystkich pań po porodzie i są objawem fizjologicznych procesów Twojego ciała, jak ból podbrzusza wywołany obkurczaniem macicy, czy ból piersi z powodu ich wypełnienia mlekiem. Chciałbym żebyś wiedziała, że ze wszystkimi Twoimi objawami mogę pracować, zmniejszając ich nasilenie i ból oraz przyspieszając procesy popołogowe. Skonsultuj się ze mną, gdy czujesz zbyt duży dyskomfort lub Twoje objawy nie mijają w standardowym czasie. W większości przypadków opisane dolegliwości wymagają jednorazowej wizyty, podczas której wyreguluję zgromadzone w Twoim ciele napięcia tak, aby Twój organizm mógł sobie poradzić z objawami.
Częste przyczyny konsultacji pań po porodzie, których nie opisałem powyżej to:
dr Łukasz Czubaszewski